PODuzmi

PODuzmi (poduzetništvo, održivi razvoj i digitalna transforamcija), na engl. underTAKE (enterpreneurship, sustainable development, digital technology) drugi je dobiveni Erasmus+ projekt financiran sredstvima Europske unije u našoj školi, a provodi se od 1.9.2023. do 28.2.2025.

Učitelji razredne i predmetne nastave te stručna služba su zajedničkim uočavanjem potreba škole putem upitnika za učenike, roditelje i djelatnike oformili glavne ciljeve koji se žele postići te napisali projekt.

Uočili smo glavne potrebe koje smo povezali:

1. Povećanje potrebe za digitalnim vještinama

2. Povećanje inicijative za održivi razvoj i zelenu tranziciju

3. Razvijanje poduzetničkog načina razmišljanja, kritičkog mišljenja, komunikacijskih vještina i medijske pismenosti

GLAVNI CILJEVI:

Jačanje kompetencija učitelja i doprinositi podizanju kvalitete obrazovanja i života učenika OŠ Pavleka Miškine uvođenjem aktivnosti usmjerenih na održivost, zelenu tranziciju, digitalne vještine, komunikacijske vještine i medijsku pismenost.

TKO SUDJELUJE:

U projektu sudjeluje cijela škola, a učitelji koji su napisali projekt su:

Nikolina Matovina Hajduk; koordinatorica, Dino Pongrac, Suzana Perkov, Marija Klokočar, Maja Klanac, Iva Šoštarić, Nikolina Petrov Vušković, Mirna Stošić, Sandra Huzjak, Vesna Vrbanović Jančić, Martina Hrdalo.

EDUKACIJE

Učitelji sudjeluju na raznim edukacijama:

  • Greener schools for a sustainable future: Climate change education
  • Mindfulness and meditation
  • 3D Printing and Maker Culture for a Sustainable World
  • Entrepreneurship Education
  • Green Future

 

AKTIVNOSTI

Nakon odslušane edukacije “Green Future” učiteljica geografije  s učenicima je obradila temu brze mode te kroz razne video materijale i kvizove pokušala djeci osvijestiti posljedice modne industrije na onečišćenje okoliša, stvaranje otpada, potrošnju resursa i iskorištavanje radne snage. Učenici su raspravljali o utjecaju marketinga na kupovnu svijest građana te o temama poput Green Washing (lažno predstavljanje proizvoda kao ekološkog i održivog).
U suradnji s učiteljicom latinskog i grčkog jezika koja je na tečaju “Entrepreneurship Education” stekla znanja i vještine o poduzetničkim idejama u formalnom i neformalnom obrazovanju, pokrenuta je školska  akcija skupljanja odjeće, modnih dodataka, torbica i nakita. Poziv s opisom akcije poslan je svim razrednicima, a oni su na akciju pozvali sve roditelje i učenike škole. Pojedini odjevni predmeti  vještim zahvatima naših učenika dobili su novu namjenu dok su ostali prikupljeni artikli uredno pregledani i pripremljeni za izlaganje na “Božićnom buvljaku” u sklopu “Božićnog sajma u Pavlekici”. Sva sredstva prikupljena od ove akcije donirana su udruzi za beskućnike “Dom nade”. Osim plemenite akcije,  najviše nas veseli promjena u svijesti učenika o višestrukoj koristi uporabe rabljenih artikala te su kao redovnu praksu odlučili zamijeniti kupnju međusobnom razmjenom modnih dodataka i odjevnih predmeta.
Nakon odslušane edukacije o Mindfulnessu i zdravom življenju te razmišljanju o tome kako se odnosimo prema prirodi, smo u školi organizirali EE akciju skupljanja elektroničkog i električnog otpada koja se odvila u tjednu obilježavanja Dana planeta Zemlje, a sudjelovali su učenici i razredne i predmetne nastave kao i djelatnici škole. Imali smo tri kutka u školi u koja su učenici kroz cijeli tjedan odlagali otpad, a zatim ga je preuzela tvrtka za pravilno zbrinjavanje i reciklažu.

Nastavno na održanu EE akciju smo u suradnji s Hrvatskim Telekomom ugostili roboticu Pepper. Gospođa Škvorc je našim petašima održala radionicu na temu “Što se događa sa starim mobitelima i zašto je važno reiklirati ih?”. Nakon odslušanog predavanja, učenici su zaplesali s Pepper, odigrali memory, a za kraj su se i fotografirali. Svaka novost učenicima izmami osmijeh na lice, a ujedno i uče o novostima iz svijeta tehnologije koji ih okružuje.

DISEMINACIJA

Na Međunarodnoj konferenciji IntconfRN2024 (https://intconfrn.weebly.com/) koja se ove godine održavala u Brelima su učitelji Klokočar i Pongrac predstavili akciju “EE Pavlekica i ja vol. 3” (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iR2H3brM6qkm_I-QL9tFYa6yGNu0Q909/edit?pli=1#gid=511743641), a učiteljica Matovina Hajduk, koordinatorica projekta, je bila jedna od organizatorica te je vodila cijelu konferenciju. I ravnateljica Vrbanović je sudjelovala na konferenciji.


 

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content