Povijest

Na sjednici Gradskog školskog odbora Zagreb iz 1896. odlučeno je predložiti Gradskom zastupstvu izgradnju nove pučke škole na Sv. Duhu. U tom dijelu grada već je postojala Pučka mješovita škola u Krajiškoj ulici, međutim zbog porasta broja djece u tom području, pokazala se neophodna izgradnja nove škole. Škola je bila namijenjena djeci sjeverozapadnog područja grada Zagreba koje je obuhvaćalo Črnomerec, Čukoviće, Ilicu počevši od ulice Nad lipom, Kunišćak, Selsku, Srednju cestu, Sv. Duh, Vrhovec, Frateršćicu, Ljubljanicu, Vodovodnu cestu i Kustošiju. Gradnja školske zgrade započela je 1895., a dozvolom Odjela za bogoštovlje i nastavu Zemaljske vlade od 5. prosinca 1896., škola je započela s radom pod nazivom Niža pučka obospolna škola kod Sv. Duha. Otvoreno je šest odjeljenja. Školske godine 1897./1898. otvorena je u školi opetovnica i školska knjižnica.

Narednih školskih godina upisano je toliko djece da je dio djece otpremljen u pučku školu u Krajiškoj ulici. Na sjednici Gradskog školskog odbora Zagreb održanoj 5. veljače 1912. zaključeno je da se nadogradi sjeverni i južni dio školske zgrade, što je izvedeno u jeseni iste godine. Naredne godine izgrađuje se drugi kat i zgrada je ponovno u uporabi. Školske godine 1913./1914. proširuje se škola s četverorazredne na šesterorazrednu.

Za vrijeme 1. svjetskog rata škola je ustupila dio prostorija dječacima iz pučke škole u Krajiškoj ulici čija je škola pretvorena u vojarnu. Početkom školske godine 1916./1917. školska je zgrada pretvorena u vojnu bolnicu te je jedan dio razreda smješten u obližnju školu u Kustošiji, a drugi dio u kuću Tipografskog društva u Primorskoj ulici br. 2 i u Zanatlijskom domu na Pejačevićevom trgu. Sljedeće školske godine škola se vraća u vlastite prostorije. Početkom školske godine 1926./1927. ukinuta je šegrtska škola, a naučnici su raspoređeni u škole u Krajiškoj, Samostanskoj i Kaptolu, ovisno o smjeru kojeg su pohađali. Zaključkom Gradskog poglavarstva sagrađeno je 1928. gradsko sklonište pri ovoj školi. Naredne školske godine šegrtska škola je ponovno otvorena.

Odvajanjem djevojačkih odjeljenja u rujnu 1929. nastaju dvije škole sa zasebnim upravama te škola nastavlja djelovanje pod nazivom Državna narodna muška osnovna škola kod Sv. Duha. Na prijedlog Kraljevske banske uprave u Zagrebu, Ministarstvo prosvjete Kraljevine Jugoslavije donijelo je 29. srpnja 1933. odluku o otvaranju I. muškog razreda Više narodne škole.

Nakon donošenja Zakona o narodnim školama od 5. prosinca 1929. službeno ime škole mijenja se 1933. u Državna narodna muška osnovna škola Ljudevita Gaja. Zaključkom Gradskog školskog odbora od 30. listopada 1935. otvoren je u školi analfabetski tečaj. Na temelju zaključka Školskoga odbora grada Zagreba od 12. svibnja 1938. određeno je novo razgraničenje područja osnovnih škola po kojemu je ovoj školi pripalo XVII. školsko područje.

Tijekom 1941. godine školi se priključuje djevojačka škola Sv. Duh te škola nastavlja djelovanje kao mješovita škola pod nazivom Državna mješovita pučka škola Sv. Duh.

HIMNA

sandučić za pomoć