2020-02-23 18:14:05

Međunarodni dan materinskog jezika
Međunarodni dan materinskoga jezika obilježava se svake godine 21. veljače od 2000. godine s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti. Međunarodni dan materinjeg jezika utemeljila je UNESCO organizacija s ciljem očuvanja raznolikosti jezika. 
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, odabrao je 22. veljače kao spomendan glagoljice jer je tada 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora.

Klik na :: opširnije ::

 
 
U našoj Pavlekici 3.a i 1.c odlučili su obilježiti Međunarodni dan materinskoga jezika i Dan glagoljice uz zanimljivu radionicu.

Razgovarali smo i o važnosti opstanka različitih jezika diljem svijeta koji polako izumiru jer nestaju izvorni govornici. Izgovarali smo različite jezikolomce (Cvrči, cvrči cvrčak na čvoru crne smrče.,Medo medi ne da meda, ne da medo medi meda.), rješavali rebuse i anagrame. Naučili smo i da se naše pismo naziva latinicom, ali i da se nekada davno pisalo povijesno hrvatsko pismo nazvano glagoljica te smo spomenuli i kaligrafiju. Kaligrafija ili krasopis  je umjetnost lijepog pisanja rukom uz pomoć pera, kista, tinte. Učenici su imali zadatak izraditi svoje personalizirane označivače za knjige (bookmarkere) s imenom napisanim na glagoljici.

Učenici 1.c i 3.a s učiteljicama Jelenom Hlad i Magdalenom Sabljić


Osnovna škola Pavleka Miškine Zagreb